Tag Archives: cheap food

How to Eat Healthy on $5.00 a Day: Day 5


Well, we made it to Friday. Were we hungrier than usual during this experiment? Yes. However, I didn’t think about snacking in between meals….it’s just that I was famished when it came time to make each one.

I’ll admit, this was a brain drain. I enjoy planning menus and recipes but weighing quantities and doing the math, that’s what hurt my head so much! Still, Bill and I made it through our challenge of trying to spend only $5.00 per person, per day, except where we went over budget. After all, as I disclaimed in my introductory post, this was an experiment.

While we may not have eaten as much in quantity that we usually do, and we certainly missed enjoying wine with dinner, I think we ate pretty well overall. For a recap of each day, check out the results from Day 1, Day 2, Day 3, and Day 4.

Here’s what we ate on Day 5:

Continue reading

Advertisements

How to Eat Healthy on $5.00 a Day: Day 4


Day 4 of “How to Eat Healthy on $5.00 a Day” was somewhat labor intensive and I don’t recommend this combination of meals in a single day. I prefer to make soups, stews, and roasts on weekends—sometimes multiple dishes at the same time—and then use portions of them throughout the week. Each of today’s meals included more cooking than I would usually do and it’s only because I work at home that I could get away with it.

Here’s what we ate today:

Continue reading

How to Eat Healthy on $5.00 a Day: Day 1


[Note to reader: If you haven’t read why I’m writing this five-day blog series, please refer to my first post, “How to Eat Healthy on $5.00 a Day,” which explains my intent.]

I marvel at the choices of oatmeal available to us in this country. In Bill‘s and my house alone, we have three: rolled oats, quick rolled oats, and instant oatmeal (all organic).

You can also choose from conventionally-grown oats, and instant oatmeal with a variety of flavors, such as maple and brown sugar, apple-cinnamon, etc. So it was interesting to see how the prices vary on just the three types we have in our house.

Of course, instant is most expensive because you’re paying for the convenience. But couldn’t you also say you’re saving energy since you don’t have to wash a pot? That’s my favorite part about instant oatmeal. Today I opted for quick rolled oats, cooked in a pot for about two minutes, which actually seemed faster than heating water for instant oatmeal and then waiting for it to set. Oh, the choices we have!

Check out the menus and the tallies for today’s experiment at trying to eat healthy on five bucks.

Continue reading